Naj bo selitvena pot ptic čim bolj varna – skupaj v boju proti nezakonitemu ubijanju ptic

Prvi vikend v oktobru bo na tisoče parov oči zazrtih v nebo, da bi lahko občudovali enega izmed najlepših spektaklov narave – selitev ptic. Na DOPPSu ob Evropskem dnevu opazovanja ptic pozivajo, da pomagate pticam, da bo njihova selitvena pot v toplejše, s hrano bogate kraje čim bolj varna.

Ko se konča poletje in z njim gnezdilna sezona, se na tisoče ptic odpravi na dolgo pot na jug vse do prostranih planjav Afrike. To je seveda odlična priložnost za ornitologe, da lahko opazujejo, štejejo in rišejo migracijske poti ter proučujejo selitveno vedenje.

Vendar se pot za nekatere ptice ne konča v Afriki, kjer bi lahko preživele zimo. Na žalost se pot za mnoge konča v pasteh, mrežah ali limanicah ter nazadnje na krožniku ali pa kot okras na steni. Slovenija je veljala za nekakšno oazo, kjer so ptice selivke varne pred nezakonitim ubijanjem, sploh če se primerjamo s sosednjo Italijo ali balkanskimi državami. A v zadnjih nekaj mesecih v sklopu projekta »Proti nezakonitemu ubijanju ptic na jadranski selitveni poti« ugotavljamo, da temu žal ni tako. Kriminala nad pticami je v Sloveniji precej več, kot smo verjeli doslej. Predvsem je precej lova na ptice pevke za namene zadrževanja v kletkah in nadaljnje preprodaje na italijanski črni trg, veliko je lova na ujede s pastmi ter nezakonitega streljanja, kjer so žrtve zelo pogosto ribojede vrste ptic. Na osnovi trenutnega poznavanja problematike ocenjujemo, da je v Sloveniji letno nezakonito ulovljenih ali ubitih 8.500 – 46.500 osebkov ptic.

Zato vas ob Evropskem dnevu opazovanja ptic (EuroBirdwatch 2018) pozivamo, da pomagate pticam, da bo njihova selitvena pot na jug čim bolj varna.

Če ste zaznali sume nezakonitega lova in ubijanja ptic nam informacije lahko posredujete na dopps@dopps.si ali na telefon 041 712 796.

Sporočilo za javnost