Mladinski ornitološki raziskovalni tabori

Na društvu že vrsto let pripravljamo poletne in zimske raziskovalne tabore, namenjene mladim. Udeleženci v manjših skupinah ob pomoči mentorjev teden dni raziskujejo ptice in naravo v izbranem predelu Slovenije in ob koncu tabora rezultate dela na javni predstavitvi predstavijo staršem, domačinom in novinarjem.

Tabori so odlična priložnost za spoznavanje ptic in narave v družbi vrstnikov s podobnimi interesi.

Kaj so o taborih povedali udeleženci?

»Rad opazujem ptice in veliko hodimo naokrog. Še posebej navdušen pa sem nad nočnim opazovanjem sov.«
Tadej, Velika Polana, 2000
»Na taboru mi je bilo najbolj všeč, da sem videl zlatovranko.«
Udeleženec, Trnovska vas, 2003
»Doslej smo videli štiri vrste; pegaste sove, te smo videli največkrat, pa še čuka, malo uharico in lesno sovo.«
Primož, Velika Polana, 2000
»Najbolj mi je bila všeč organizacija in plavanje po šturmovskem grmovju in koprivah.«
Udeleženec, Ptuj, 1997
»Na taboru spoznavam svoje najljubše živali, delam stvari, ki so mi všeč, in se naučim veliko novega.«
Primož, Velika Polana, 2000
»Najbolj zanimivo se mi je zdelo, ko smo iskali laškega škrjanca na Banjšicah.«
Tanja, Most na Soči, 2005
»Navdušilo me je odkritje velikega skovika in smrdokavre v Šturmovcih in čuka v Podvincih.«
Udeleženec, Ptuj, 1997
»Bilo je tako lepo in zanimivo, da bom šel na vsakega, če me bodo le marali!«
Miha, Dornberk, 2002
»Z veseljem sem opazovala, kaj so počele ptice na prodiščih. Najbolj všeč mi je bil mali deževnik. Videla sem, kako je na prodišču kopal jamice za gnezdo.«
Manca, Most na Soči, 2005
»Ti tabori so razred zase.«
Neža, Goričko, 2010
»Upam, da se tudi drugo leto vidimo!«
Udeleženka, Drava, 2013
»Želim si, da bi imeli še več terena in da bi bil tabor daljši.«
Udeleženec, Prade, 2012
»Naša skupina je popisovala tetrade za Novi ornitološki atlas gnezdilk. Pri tem sem se naučila prepoznavat nekatere ptice po petju.«
Maja, Most na Soči, 2005
»Vse je bilo v redu. Zanimivo je bilo tekmovanje Skrita fotografija in izzivanje šakalov z oglašanjem.«
Udeleženec, Budanje, 2008
»Prehrana je bila dobro organizirana, zelo všeč mi je bilo sproščeno vzdušje in zelo prilagodljiv urnik.«
Udeleženka, Rakitovec, 2011
»Mislim, da sem se na ornitološkem taboru veliko naučil, predvsem uporabljati različne določevalne ključe, in spoznal veliko različnih živali.«
Udeleženec, Ptuj, 1997
»Najbolj všeč mi je bil nogomet in raziskovanje ptic na Medvedcih in Račkih jezerih.«
Udeleženec, Ptuj, 2013
»Na taboru mi je bil všeč mrzel tuš, zbujanje ob dobri glasbi, kartanje ponoči in mednarodna udeležba.«
Udeleženka, Velika Polana, 2000
»Na tabor bi rad prišel zaradi druženja s starimi prijatelji, kot drugo pa bi rad izpopolnil svoje znanje o naravi, kar bi mi pomagalo pri izdelavi šole.«
Primož, Ptuj, 2000
»Tabor je bil tako kot vsako leto zelo dober in zabaven, sicer tudi naporen, ampak tudi poln novih izkušenj.«
Udeleženka, Prade, 2012
»Naša skupina je proučevala kotorno. Ta ptica se mi je vtisnila v spomin, ker je nenavadnih barv s črtastim vzorcem in se zelo zanimivo oglaša.«
Rok, Most na Soči, 2005
»Od 5.30–9.00 si na terenu, od 9.30–11.30 spiš, po kosilu pavza do 16.00, med 16.30–19.30 sestanki in predavanja, po 20.00 nočni teren.«
Udeleženec, Rakitovec, 2011
»Najbolj všeč mi je bil slegur, zaradi pisanih barv. Beloglavi jastreb pa me je navdušil s svojo velikostjo.
Jurij, Most na Soči, 2005
»Ker sta se mi pretekla dva tabora, ki sem se jih udeležil, vtisnila v izredno lep spomin in ker se mi tabori te vrste zdijo zanimivi je družba dobra, sem res rad ponovno prišel.«
Rok, Ptuj, 2004
»Na taboru mi je bilo všeč, ko smo šli popisovat podhujke, ko smo se šli kopat in tudi delo na terenu.«
Udeleženec, Prade, 2012
»Na taboru sem se naučila, katere ptice vse živijo na Dravi in nove metode dela.«
Udeleženka, Drava, 1997
»Najbolj mi je bilo všeč, da sem na taboru spoznal nove prijatelje, da smo imeli dober odnos do narave in da sem videl veliko živali.«
Udeleženec, Dornberk, 2001
»Všeč so mi bili skupni tereni, ki se niso navezovali na delo skupine, da je bilo bolj raznoliko, in veliko različnih terenov in ptic.«
Udeleženec, Prade, 2012
»Najbolj mi je v spominu ostalo fotografiranje redkih vrst ptic, na primer mokoža in smrdokavre.«
Jure, Goričko, 2010

* poročila o delu skupin so večinoma »ad hoc« nerecenzirani rokopisi mentorjev.

31. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Čigra 2019«

V nedeljo, 2. julija 2019 se je na Ptuju zaključil že 31. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor, ki je tokrat prvič združil mlade iz Slovenije in Hrvaške. Tabor je bil organiziran v sklopu čezmejnega Interreg projekta ČIGRA, zato smo se na taboru še posebej posvetili spoznavanju navadne čigre na Ptujskem jezeru.

tabor Čigra

Cilj letošnjega tabora je bil spoznavanje življenja navadne čigre ob reki Dravi in drugih ptic, katerih življenjski prostor je bolj ali manj povezan z reko. Tabora se je udeležilo 28 mladih iz Slovenije in Hrvaške, ki so pod vodstvom sedmih mentorjev iz DOPPS in BIOM teden dni raziskovali ptice in njihove življenjske prostore, spoznavali različne metode dela in se ob tem zabavali.
foto: Tilen Basle

tabor Čigra

Na otokih Ptujskega jezera gnezdi največja celinska kolonija navadnih čiger v Sloveniji, ki je v letošnjem letu štela približno 100 parov. Mladi ornitologi so imeli priložnost opazovati dogajanje na koloniji, katero si čigre delijo z rečnimi in črnoglavimi galebi. Ob tem so izvedeli več o ekologiji vrste in razlogih za varstvene ukrepe, ki jih na Ptujskem jezeru izvajamo.
foto: Neža Kocjan

tabor Čigra

Veliko časa na taboru smo namenili tudi pticam, ki gnezdijo ali se prehranjujejo v stari, ohranjani strugi reke Drave. Takšne Drave v Sloveniji več ne moramo najti, zato smo se podali preko meje in se z rafti spustili po Hrvaškem delu Drave od Donje Dubrave do Legrada, kjer v Dravo priteče reka Mura. Med spustom smo imeli priložnost opazovati tipične prebivalce ohranjenih rek, kot so črna štorklja, belorepec, mali martinec, mali deževnik, breguljka in navadna čigra. Malica je seveda bila v taborniškem vzdušju!
foto: Tilen Basle

tabor Čigra

Tekom tabora smo obiskali tudi Ptujski grad, kjer so imeli udeleženci možnost spoznati tudi kulturno dediščino območja, kraja, kjer smo preživeli teden dni. Lovro se je imel za kratek čas priložnost vživet v vlogo kurenta, kar se je izkazalo za precej težko nalogo!
foto: Tilen Basle

tabor Čigra

Med taborom je bilo posebaj zanimivo območje Zadrževalnika Medvedce, katerega smo večkrat obiskali. Posebaj zanimiv zaradi številnih vodnih ptic, vendar lahko z nekaj sreče ponudi tudi druge zanimivosti. Na fotografiji so udeleženci skupine za vodne ptice srečali dva mlada ježka.
foto: Dejan Bordjan

29. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Cerknica 2018«

Tabor v letu 2018 potekal med 24. junijem in 1. julijem v kraju Zelše, kamor se je v kočo za dober teden utaborilo 23 mladih ornitologov in 7 mentorjev. V čudovitem ambientu Cerkniškega jezera in s pogledom na okoliške hribe nam tudi muhasto vreme ni prekrižalo načrtov. Po zajtrku se je vsaka od šestih skupin odpravila na teren, v popoldanskem času pa smo izvedli več skupnih aktivnosti. Obiskali smo Križno jamo, se odpravili na kolesarski izlet v Rakov Škocjan in se z lojtrnikom popeljali ob Cerkniškem jezeru. Prisluhnili smo tudi predavanju o medvedu v Sloveniji in predstavitvi Notranjskega regijskega parka. V času, ko se je odvijalo svetovno prvenstvo v nogometu seveda nismo morali spregledati tudi tega. Ker nismo imeli televizije in interneta smo se odločili, da nogomet ob večerih raje kar igramo.
Na taboru je delovalo šest raziskovalnih skupin, vsaka pa se je posvetila svoji raziskovalni temi. Kaj so med tem ugotovili, pa vam sporočajo v prispevku iz revije Svet ptic, katerega najdete spodaj.

tabor Cerknica

Udeleženci in mentorji tabora v Rakovem Škocjanu, kamor nas je poplejal Sašo (ZRSVN) in nam o samem območju povedal mnogo zanimivega.
foto: Dejan Bordjan

tabor Cerknica

Rakov Škocjan smo se iz bližnjih Zelš podali raziskovati kar s kolesi, kar se je izkazalo za odlično in zelo sproščojočo izkušnjo.
foto: Dejan Bordjan

tabor Cerknica

Tabor se je zaključil v nedeljo, 1. julija 2018 v Zelšah, kjer so mladi zbranim predstavili svoja odkritja in vtise s tabora. Mladim je prisluhnilo približno 30 ljudi, večinoma staršev in domačinov. Tabor je to leto potekal v okviru projekta LIFE Stržen. Posebna zahvala gre vsem mentorjem, mladim in njihovem staršem, ki so nam zaupali in z nami tako ali drugače preživeli taborni teden!
foto: Dejan Bordjan

Poročilo dela na taboru
Mladi ornitologi raziskovali Cerkniško jezero (pdf)

28. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Kolpa 2017«

Junija 2017 se je odvil že 28. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor. Teden dni smo skupaj z 19. mladimi ornitologi iz vseh koncev Slovenije raziskovali čudovito Belo krajino, ob tem pa se zabavali in smejali do onemoglosti. Tabora se je to leto udeležilo 19 mladih raziskovalcev od 9. do 17. leta starosti, ki so delovali v petih raziskovalnih skupinah pod vodstvom izkušenih mentorjev. Dnevi so bili dolgi in naporni in tudi vreme ni dopuščalo, da bi ves dan preživeli na terenu. Enostavno je bilo prevroče, zato smo terenski dan prilagodili jutranjim in večernim terenom. Vstajali smo pred 6. uro, pozajtrkovali in se do 13. ure odpravili na teren. Sledilo je kosilo in počitek, nato pa do večera družabne aktivnosti. Te so obsegale predavanje, družabne športne igre, ornitološki kviz in kopanje v reki Kolpi. Zvečer smo se odpravili na nočni teren, kjer smo iskali in popisovali različne vrste sov in podhujko. Rezultate dela vsake skupine lahko najdete spodaj v članku iz revije Svet ptic.

tabor Kolpa

»Organizacija tabora za mlade je velik organizacijski zalogaj in odgovornost. V prvi vrsti se moram tukaj zahvaliti mentorjem, ki so svoj čas nesebično namenili mladim, hkrati pa poprijeli za števila opravila, ki so prispevala k boljšemu počutju na taboru. Tako so udeležencem za večerjo spekli palačinke, ob slabem vremenu pa namesto piknika pripravili hrenovke in sir kar v ponvi. Zadnje jutro so za udeležence pripravili prav posebni zajtrk – puding!« je povedal Tilen Basle, vodja letošnjega tabora.
foto: Dejan Bordjan

tabor Kolpa

»Letošnji tabor ne bi bil mogoč brez podpore naših prijateljev. JZ Krajinski park Kolpa nam je odstopil čudovite prostore za bivanje in priskrbel plovila, s katerimi smo lahko skupaj raziskali in se zabavali na reki Kolpi. Tukaj gre posebna zahvala gospodu Borisu Grabrijanu, ki nam je bil ves čas na voljo in je poskrbel, da smo imeli vsega na pretek. Hkrati se moram zahvaliti tudi vodstvu Centra Interšpar Vič, ki je s podporo omogočilo, da smo bili na taboru dobro opremljeni in založeni z dobrotami.« še dodaja Tilen.
foto: Dejan Bordjan

tabor Kolpa

Zaradi izjemno vročih temperatur tekom tabora, smo si privoščili tudi celodnevno kopanje v Kolpi in se tako za dan prepustili le užitkom, otroka v sebi pa so prebudili tudi mentorji.
foto: Tilen Basle

Poročilo dela na taboru
Bilo je ob Kolpi… (pdf)

27. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Štrk 2016«

Tako kot preteklo leto so nas tudi to prijazno sprejeli v Lovenjakovem dvoru v Polani, ki je bil izhodiščna točka za petdnevno odkrivanje Goričkega, Murske ravni, reke Mure in Slovenskih goric. Tabor smo na DOPPS letos organizirali v sodelovanju z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije, ki nam je prijazno priskočila na pomoč.

Tabor je potekal med 27. junijem in 1. julijem 2016, delovalo pa je šest raziskovalnih skupin. Vsaka skupina se je čez dan posvetila svoji raziskovalni temi, ponoči pa so vse skupine raziskovale sove. Posebej zanimiva je bila skrivnostna in redka pegasta sova (Tyto alba), ki ji je vsaka skupina namenila kar veliko pozornosti. Spodaj si lahko ogledate predstavitve dela posameznih skupin v obliki posterjev, ki so jih mladi pripravili za zaključno predstavitev.

tabor Strk

Tudi v letu 2016 nas je gostil Lovenjakov dvor v Polani, ki je bil izhodišče naših terenskih dni.
foto: arhiv DOPPS

tabor Strk

Neža Kocjan, mentorica skupine »Kdo prebiva na podstrešjih?«, je takole opisala svojo izkušnjo ob raziskovanju: »Naša skupina, v kateri so bili najmlajši udeleženci tabora, je iskala prebivalce podstrešij dvorcev in cerkva v Pomurju. Imeli smo priložnost opazovati mladiče pegaste sove v gnezdilnici, kar bo tako meni kot našim najmlajšim za vedno ostalo v spominu. Kolikokrat pa imamo priložnost opazovati mlade pegaste sove in to tako od blizu?«
foto: Neža Kocjan

tabor Strk

Zadnji dan pred zaključkom tabora smo se vsi skupaj z avtobusom odpeljali na izlet ob reki Dravi. Obiskali smo Naravni rezervat Ormoške lagune v nastajanju ter Ormoško in Ptujsko jezero. V Ormoških lagunah je Matjaž Premzl otroke s traktorjem popeljal po rezervatu, Tanja pa jim je prikazala in pojasnila pomen naravi prijaznih produktov, ki lahko z nekaj dobre volje nastanejo v naravnem rezervatu in tako pripomorejo k njegovemu vzdrževanju.«
foto: Tilen Basle

Poročila skupin
Ptice vodnih površin
Bela in črna štorklja
Kdo živi na podstrešju?
Ptice kmetijske krajine
Ptice Ledavskega jezera
Habitat in lovišče rjavega srakoperja v Pomurju

26. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Štrk 2015«

Med 29. junijem in 3. julijem 2015 je 25 mladih ornitologov pod vodstvom mentorjev raziskovalo ptice in naravo Pomurja ter Slovenskih Goric. Raziskovanje je potekalo v sklopu Mladinskega ornitološkega raziskovalnega tabora Štrk 2015, ki ga je letos pripravilo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije v sodelovanju z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije.

Na taboru so udeleženci spoznavali različne vrste ptic in življenjskih okolji, v katerih te prebivajo. Poudarek je bil na pomenu le teh, saj so mnoga izmed njih ogrožena, s tem pa tudi prebivalcih takšnih življenjskih okolji. Delovalo je šest raziskovalnih skupin, vsaka izmed njih pa se je lotila določene tematike. Tekom tabora smo tako raziskovali ptice Ledavskega jezera, sove Pomurja, rjavega srakoperja, smrdokavro ter belo in črno štorkljo. Mladi so pri delu pokazali izjemno vnemo in zanimanje, energija pa jim ni pošla tudi po večerni nogometni tekmi, katero smo na taboru morali ponoviti še dvakrat. Izkazalo se je, da je nogomet še zmerom najpopularnejši šport, saj so se igri pridružile tudi punce.

Načrtovanje raziskovalnega dela, terensko delo, obdelava podatkov, predstavitev rezultatov in javno nastopanje so le nekatere izmed vrlin, katere so mladi udeleženci izpopolnjevali tekom tabora. Ob vsem so se seveda zelo zabavali in ob druženju izmenjavali izkušnje. Ob zaključku tabora so svoja odkritja predstavili javnosti.

tabor Strk

Na taboru smo posebno pozornost namenili raziskovanju ptic ob reki Muri in osveščanju o pomenu njene ohranitve, kar je še posebaj pomembno ob preteči grožnji gradnje hidroelektrarn. Seveda pa je ob ohranitvi biodiverzitete pomembno tudi spoznavanje in ohranjane bogate kulturne dediščine.
foto: Tilen Basle

tabor Strk

Otroci na taboru so se učili številnih terenskih veščin, tudi improvizacije. Skupina na terenu ob reki Muri z avta opazuje jato čebelarjev, ki so posedali na žicah daljnovoda. Zaradi visoke koruze na njivi se jih je videlo le iz strehe avtomobila.
foto: arhiv DOPPS

25. Zimski tabor mladih ornitologov »Drava 2015«

Tabor je potekal od 14. do 18. fabruarja 2015 na Osnovni šoli Breg na Ptuju. 15 udeležencev je spoznavalo naravno bogastvo reke Drave in širše okolice, ki jo je skozi zgodovino izoblikovala naša največja reka. Tabor smo na društvu organizirali v okviru projekta »LIVEDRAVA« (LIFE11 NAT/SI/882, izpeljanim s prispevkom LIFE, finančnim instrumentom Evropske unije), ki je namenjen obnovi rečnega ekosistema nižinskega dela Drave v Sloveniji.

Delo je potekalo v petih skupinah, ki so jih vodili mentorji, izkušeni ornitologi. Mladi so se na taboru učili prepoznavanja ptic in načinov njihovega raziskovanja, se seznanili z naravovarstveno tematiko ter izmenjavali ideje in izkušnje z vrstniki, ki jim je skupno zanimanje za ptice in naravo.

Ptice so raziskovali od zgodnjih jutranjih do poznih večernih ur. Vsaka skupina se je posvetila raziskovanju določene teme, poudarek pa je bil na zimskih gostih, pticah, ki se na reko Dravo in priselijo le pozimi. Udeleženci so ob koncu tabora obdelali pridobljene podatke, pripravili poročila, plakate in predstavitve ter rezultate svojega dela predstavili javnosti, s čimer so prispevali k širjenju znanja in osveščanju na tem področju.

tabor,Drava

»Ornitoloških taborov se rad udeležujem, ker na njih vidimo zanimive vrste ptic, ki jih na izletu z družino ali okoli doma ne vidim.« je povedal Rok Lobnik iz Maribora in dodal: »S pticami in naravo poskušam navdušiti tudi sošolce, vendar se jim včasih zdim malce tečen.«
foto: Mojca Podletnik

24. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Goričko 2014«

V Krajinskem parku Goričko je med 26. 6. in 2. 7. 2014 potekal Mladinski ornitološki tabor (MOT) Goričko 2014. Udeležilo se ga je 24 mladih iz vse Slovenije, starih od 10 do 15 let, ter 9 mentorjev in somentorjev. Na taboru je delovalo šest skupin, ki so raziskovale ptice Goričkega.

Več o taboru v izjavi za javnost.

tabor,polana

Na zaključni predstavitvi v sredo, 2. julija 2014, so otroci na Osnovni šoli Grad, kjer so v času tabora tudi bivali, približno 30 gostom predstavili rezultate svojega dela, s čimer so prispevali k širjenju znanja in osveščanju na področju ptic in naravovarstva.
foto: arhiv DOPPS

Poročila skupin

Mladinski ornitološki raziskovalni tabor Goričko 2014 – poročilo o delu raziskovalnih skupin

23. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Drava 2013«

Tabor, ki je letos ponovno potekal na OŠ Breg na Ptuju, smo organizirali v sklopu projekta LIVEDRAVA.

Triindvajset mladih je v šestih skupinah raziskovalo ptice na območju reke Drave. Ugotavljali so pomen prisotnosti obrežnega rastlinja za ptice stoječih voda, raziskovali prenočišča in območja hranjenja galebov, spoznali pomen stare struge reke Drave za gnezdenje breguljk, ugotavljali razlike v pojavljanju ptic med naravno in umetno strugo reke Drave ter iskali črno štorkljo v rečni loki. V večernih urah so popisovali tudi pegaste sove, podhujke, čuke ter velike in male uharice.

Na zaključni prireditvi so udeleženci s svojimi predstavitvami širšo javnost seznanili s potekom dela, novimi ugotovitvami in poučnimi ter zabavnimi izkušnjami na taboru.

foto1,eva_horvat

foto: Eva Horvat

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Bia Rakar

foto4_eva_vukelic

foto: Eva Vukelič

22. Zimski tabor mladih ornitologov »Škofije 2013«

Zimski tabor v času zimskih šolskih počitnic je že četrtič potekal na OŠ Oskarja Kovačiča Škofije, tokrat kot del projekta Adriawet 2000. Tabora se je udeležilo 19 mladih, ki so raziskovali ptice obalnih mokrišč in obalnega zaledja.

tabor,polana

S pomočjo mentorjev so udeleženci opazili in prepoznali preko 80 različnih vrst ptic, spoznali so rastline Kraškega roba ter obiskali Naravni rezervat Škocjanski zatok, Krajinski park Sečoveljske soline, Krajinski park Strunjan in Deželni naravni rezervat ob izlivu reke Soče v sosednji Italiji. Seznanili so se tudi z obročkanjem ptic v Škocjanskem zatoku ter na nočnem terenu prisluhnili in celo opazovali našo največjo sovo – veliko uharico. Svoje ugotovitve so na koncu tabora predstavili na zaključni prireditvi.
foto: Bojana Lipej

21. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Prade 2012«

Tabor je potekal konec junija v OŠ Elvire Vatovec Prade. Udeležilo se ga je 22 mladih iz vse Slovenije. Delovali so v šestih skupinah, od katerih je ena preučevala ptice skalnih sten, druga je primerjala ptice v umetnih in naravnih okoljih, tretja skupina je raziskovala srakoperje v dolinah slovenske Istre.

Posebnost tabora so bile tri skupine, namenjene predvsem bolj izkušenim udeležencem, vključene v aktivnosti projekta »SIMARINE-NATURA«. Dve skupini sta se posvečali vranjekom in njihovim prenočiščem, tretja, skupina za odnose z javnostmi, pa je skrbela za obveščanje medijev in s tem širše javnosti.

foto1,eva_horvat

foto: Bia Rakar

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Dejan Bordjan

foto4_eva_vukelic

foto: Tomaž Remžgar

Poročila skupin

Ptice skalnih sten Kraškega roba
Ptice v različnih habitatih
Rjavi srakoper Lanius colllurio na območju slovenske Istre
Vranjek Phalacrocorax aristotelis desmarestii na slovenski obali
PR skupina – Stiki z javnostmi

20. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Rakitovec 2011«

Tabora, ki je potekal konec junija 2011 v Informacijskem centru Rakitovec, se je udeležilo enajst mladih iz vse Slovenije, ki so delovali v štirih skupinah pod vodstvom šestih mentorjev.

Ena od skupin je proučevala ptice skalnih sten, druga je v naseljih iskala italijanske vrabce, tretja skupina je raziskovala srakoperje na suhih kraških travnikih, četrta pa je s pomočjo kamere pregledovala gnezdilnice in dupla. Mladi so ponovno odšli na teren v mraku in popisali podhujke in velike skovike po vsej slovenski Istri. V tednu dni so odkrili mnogo zanimivih ptic, ob koncu tabora pa pripravili poročila in svoje ugotovitve predstavili na sklepni prireditvi.

foto1,eva_horvat

foto: Damijan Denac

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Eva Vukelič

foto4_eva_vukelic

foto: Eva Vukelič

foto4_eva_vukelic

foto: Eva Vukelič

foto4_eva_vukelic

foto: Eva Vukelič

Poročila skupin

Gnezditev sekundarnih duplarjev v gnezdilnicah za smrdokavro Upupa epops na Podgorskem krasu in razširjenost dnevno aktivnih ptic v izbranih kraški vaseh
Italijanski vrabci Passer x italie v slovenski Istri
Popis velikega skovika Otus scops in podhujke Caprimulgus europaeus v slovenski Istri leta 2010 in 2011
Ptice skalnih sten Kraškega roba
Rjavi srakoper Lanius collurio pod Kraškim robom
Ujede pod Kraškim robom junija 2011

19. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Goričko 2010«

Tabor smo v sodelovanju z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije in Javnim zavodom Krajinski park Goričko pripravili v Osnovni šoli Grad v Gradu na Goričkem.

Tu se je konec junija zbralo šestnajst mladih ornitologov iz vse Slovenije. S pomočjo mentorjev so se razdeljeni v štiri skupine posvetili raziskovanju vrst, značilnih za Goričko, še posebej hribskim škrjancem, rjavim srakoperjem in belim štorkljam. Spremljali so tudi dogajanje v gnezdilnicah, spoznavali ptice mokrišč in ponoči popisovali sove in podhujke.

Ob koncu tabora so obdelali na terenu pridobljene podatke, pripravili plakate in rezultate svojega dela predstavili na sklepni prireditvi na gradu Grad.

foto1,eva_horvat

foto: Eva Vukelič

foto1,eva_horvat

foto: Kristjan Malačič

foto1,eva_horvat

foto: Matjaž Kerček

foto1,eva_horvat

foto: Matjaž Kerček

Poročila skupin

Popis gnezd bele štorklje Ciconia ciconia in pregled gnezdilnic za zlatovranko Coracias garullus
Popis hribskega škrjanca Lullula arborea in njegovega habitata na Goričkem
Popis mokrišč na Goričkem
Popis rjavega srakoperja Lanius collurio na Goričkem

18. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Budanje 2009«

Poletni tabor mladih ornitologov, na katerem so udeleženci spoznavali značilnosti in navade ptic, je znova potekal v sproščenem vzdušju vasice Budanje v osrčju Vipavske doline.

Posamezne skupine so pod vodstvom mentorjev raziskovale pojavljanje ujed na južnem robu Trnovskega gozda, ugotavljale gostoto rjavega srakoperja v zgornji Vipavski dolini ter proučevali ptice v Vipavskih Brdih in Trnovskem gozdu. Vse skupine so se posvetile iskanju novih lokacij različnih vrst sov, navdušenje pa so mladi ornitologi pokazali ob pogledu na 15 beloglavih jastrebov, kačarja, sokola selca in črno štorkljo. Svoje delo na taboru so povzeli na sklepni predstavitvi.

17. Zimski tabor mladih ornitologov »Škofije 2009«

Nadobudni mladi ornitologi so med zimskimi počitnicami raziskovali in proučevali ptičji svet v slovenski Istri. Posvetili so se pticam na obali, vrstni pestrosti in številčnosti ptic, različnim metodam štetja ptic, botaničnim zanimivostim in raziskovanju mokožev. Zadnji dan so namenili obisku rezervata na izlivu reke Soče v Italiji. Rezultate svojega dela so predstavili staršem in drugim zbranim na javni predstavitvi.

foto1,eva_horvat

foto: Bojana Lipej

foto1,eva_horvat

foto: Bojana Lipej

16. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Budanje 2008«

18 mladih ornitologov se je konec junija srečalo v Budanjah v Vipavski dolini, kjer so opravljali raziskovalno delo v okviru poletnega tabora. Pod vodstvom mentorjev so se posvetili naslednjim nalogam: raziskovanju razširjenosti in številčnosti italijanskega vrabca v Vipavski dolini, odkrivanju redkih vrst Trnovskega gozda, predvsem sov in detlov, iskanju gnezda kačarja na Selivcu, raziskovanju redkih ptic Vipavske doline ter ekološki raziskavi, s katero so primerjali ptice štirih območij, na katerih prevladujejo travniki in polja. Rezultate svojih odkritij so prikazali na sklepni predstavitvi.

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Matjaž Kerček

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Tomaž Mihelič

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Tomaž Mihelič

Poročila skupin

Italijanski vrabec Passer x italie v Vipavski dolini
Popis kačarja Circaetus gallicus na Selivcu
Primerjava ptic različnih tipov travnikov in polj
Redke vrste Vipavske doline
Sove in detli Trnovskega gozda

15. Zimski tabor mladih ornitologov »Škofije 2008«

Februarja 2008 smo že drugič zapored organizirali zimski tabor mladih ornitologov na Primorskem. Udeležilo se ga je 22 obetavnih osnovnošolcev in srednješolcev z različnih koncev Slovenije, ki so se odločili, da bodo proste dni med zimskimi počitnicami izkoristili za spoznavanje ptic.

Mladi ornitologi so bili nastanjeni v OŠ Oskarja Kovačiča Škofije, kjer so delovali in analizirali dobljene podatke, obenem pa tudi ustvarjali in krepili nova poznanstva. Svoje delo in raziskovanje so ob koncu tabora prikazali staršem in širši javnosti na predstavitvi v avli OŠ Škofije.

foto1,eva_horvat

foto: Bojana Lipej

foto1,eva_horvat

foto: Bojana Lipej

foto1,eva_horvat

foto: Eva Vukelič

14. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Rakov Škocjan 2007«

Na začetku poletnih počitnic je bila kot vsako leto nova priložnost za druženje mladih ornitologov, ko smo v sodelovanju z Notranjskim regijskim parkom teden dni raziskovali ptice v Rakovem Škocjanu in drugod na Notranjskem.

Skupine so se pod vodstvom mentorjev posvetile raziskovanju različnih vrst: redkega belohrbtega detla v javorniških in snežniških gozdovih, škrlatca na Cerkniškem jezeru, rjavega srakoperja v kulturni krajini, hudournika in lastovk v naseljih ter repaljščice na vlažnih travnikih. Tudi tokrat je 19 mladih ornitologov na koncu tabora predstavilo svoja odkritja, tokrat za spremembo kar na prostem pod milim nebom.

foto1,eva_horvat

foto: Eva Vukelič

foto1,eva_horvat

foto: Dejan Bordjan

foto1,eva_horvat

foto: Eva Vukelič

foto1,eva_horvat

foto: Eva Vukelič

Poročila skupin

Izbira habitata škrlatca Carpodacus erythrinus na Cerkniškem jezeru
Lastovke in hudourniki na Notranjskem
Popis belohrbtega detla Dendrocopos leucotos v gozdovih Javornikov in Snežnika
Rjavi srakoper Lanius collurio v severovzhodnem delu Notranjskega regijskega parka
Življenjski prostor repaljščice Saxicola rubetra na Notranjskem

13. Zimski tabor mladih ornitologov »Škofije 2007«

V letu 2007 se je poletnemu taboru pridružil še zimski. Potekal je v času zimskih šolskih počitnic v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok in njegovi okolici. 22 mladih, predvsem z Obale, si je poleg naših obalnih mokrišč ogledalo tudi naravni rezervat ob izlivu Soče v Italiji ter prisluhnilo veliki uharici na Kraškem robu. Na koncu tabora so svoja opažanja predstavili pred polno dvorano Osnovne šole Oskarja Kovačiča Škofije, ki je gostila tokratni tabor.

foto1,eva_horvat

foto: Tamara Čelhar

foto1,eva_horvat

foto: Tamara Čelhar

foto1,eva_horvat

foto: Zala Vuga

12. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Begunje 2006«

Izhodišče ornitološkega tabora v letu 2006 je bila podružnična šola v Begunjah na Gorenjskem. Šest mentorjev je dvajset udeležencev tabora popeljalo v svet opazovanja, raziskovanja in naravovarstva.

Razdeljeni v skupine so se udeleženci vsako jutro in pogosto tudi zvečer odpravili na teren, kjer so preučevali odziv ptic pevk na oglašanje malega skovika, iskali koconoge kure, popisovali ptice na Begunjščici in raziskovali življenje skalnih lastovk. Ornitološki začetniki so spoznavali predvsem pestrost ptic na Gorenjskem.

Po koncu terenskega dela so podatke obdelali in pripravili zaključna poročila, nato pa so rezultate enotedenskega dela predstavili na javni prireditvi.

foto1,eva_horvat

foto: Mirko Silan

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Tomaž Mihelič

foto4_eva_vukelic

foto: Tomaž Mihelič

Poročila skupin

Gozdne in poljske kure na Gorenjskem
Odziv ptic pevk na oglašanje malega skovika Glaucidium passerinum
Popis skalne lastovke Ptyonoprogne rupestris v dolini reke Radovne
Ptice cerkvenih podstrešij in zvonikov na Gorenjskem
Ptice južnega pobočja Begunjščice nad strnjenim gozdom
Raznovrstnost ptic na Gorenjskem

11. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Most na Soči 2005«

Na taboru v Mostu na Soči se je zbralo 17 mladih ornitologov iz vse Slovenije, ki so razdeljeni v pet skupin proučevali ptice na Tolminskem. Še posebej so jih zanimale ptice, ki prebivajo v lokah reke Soče, lovne navade rjavega srakoperja, razširjenost kotorne v visokogorju in travniške ptice na pobočjih Krna. Spoznavali so tudi načine popisovanja ptic za Novi ornitološki atlas gnezdilk Slovenije in se seznanili s pomenom tamkajšnjih posebnih zaščitenih območij za ptice, ki so del omrežja Natura 2000.

foto1,eva_horvat

foto: Eva Vukelič

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Eva Vukelič

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Tomaž Mihelič

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Urša Koce

Poročila skupin

Ekologija rjavega srakoperja Lanius collurio v osrednjem Posočju
Kotorna Alectoris graeca v tolminskih gorah
Popis ptic po metodah Novega ornitološkega atlasa gnezdilk Slovenije
Ptice rečne loke
Vertikalna razporeditev travniških ptic nad planino Zaprikraj

10. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Ptuj 2004«

Deseti mladinski ornitološki tabor smo organizirali na Ptuju. 17 mladih ornitologov je pod vodstvom petih mentorjev popisalo belo štorkljo in tako prispevalo glavnino podatkov za mednarodni popis te ptice, ki je potekal v letih 2004/2005. Popisali smo tudi kmečke lastovke, čopastega in poljskega škrjanca, plotnega strnada in navadno čigro. Osemdnevni tabor so mladi zaključili z javno predstavitvijo rezultatov, na kateri so s svojim znanjem navdušili zbrano občinstvo.

foto1,eva_horvat

foto: Damijan Denac

foto3_nocni_teren_bia_rakar

foto: Valerija Zakšek

foto4_eva_vukelic

foto: Simon Komar

Poročila skupin

Plotni strnad Emberiza cirlus v vzhodnih Halozah
Poljski Alauda arvensis in čopasti škrjanec Galerida cristata na Dravskem polju
Popis bele štorklje Ciconia ciconia v Sloveniji
Popis kmečke lastovke Hirundo rustica v starem mestnem jedru Ptuja
Prehranjevalna dinamika kolonije navadne čigre Sterna hirundo na Ptujskem jezeru
Ptice kulturne krajine Slovenskih goric

9. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Trnovska vas 2003«

Osemnajst mladih ornitologov je pod vodstvom mentorjev popisalo gnezditveni uspeh bele štorklje, kmečko lastovko in rjavega srakoperja. Hkrati so opravili tudi popis podhujke in popis sov po gradovih SV Štajerske. S kvantitativnim popisom po metodi Novega ornitološkega atlasa gnezdilk Slovenije je bilo popisanih 59 vrst ptic.

foto1,eva_horvat
foto3_nocni_teren_bia_rakar
foto4_eva_vukelic

Poročila skupin

Cenzus rjavega srakoperja Lanius collurio v Šturmovcih leta 2003
Pegasta sova Tyto alba in lesna sova Strix aluco v gradovih in nekaterih drugih objektih v SV Sloveniji
Podhujka Caprimulgus europaeus na Dravskem polju
Popis kmečke lastovke Hirundo rustica v starem delu mesta Ptuj

8. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Dornberk 2002«

Na taboru je v petih skupinah sodelovalo 17 otrok s cele Slovenije. Cilji so bili raziskovalni in vzgojno-izobraževalni. Vsi mladi ornitologi so napisali lastne strokovne prispevke in jih tudi objavili v rubriki ornitološka beležnica v reviji Acroephalus.

foto1,eva_horvat
foto3_nocni_teren_bia_rakar
foto4_eva_vukelic
foto3_nocni_teren_bia_rakar
foto4_eva_vukelic

Poročila skupin

Popis čapljic Ixobrychus minutus in trstnic v opuščenem glinokopu Goriških opekarn v Renčah
Popis podhujk Caprimulgus europaeus na območju Goriških Brd, Banjščic, južnega roba Trnovskega gozda in Krasa
Popisovanje ptic na suhih travnikih višjih leg
Prisotnost sov v cerkvah, gradovih in drugih objektih na območju Vipavske doline in Krasa

7. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor »Dornberk 2001«

Tabor, namenjen izobraževanju mladih ornitologov, smo leta 2001 organizirali na Primorskem. Udeležilo se ga je 15 mladih, starih od 11 do 19 let, ki so pod vodstvom mentorjev delali v štirih skupinah. Na taboru so popisali populacijo podhujk v jugozahodni Sloveniji, gnezdilke opuščenega glinokopa Goriških opekarn in za Novi ornitološki atlas Slovenije popisali gnezdilke v štirih kvadratih 10 x 10 kilometrov. Skupaj so opazili 101 vrsto ptice.

6. Ornitološki raziskovalni tabor za mladino »Polana 2000«

tabor,polana

Na društvenem taboru je sodelovalo 16 udeležencev, starih od 11 do 21 let, med njimi dva iz Avstrije. Glavni cilj tabora je bil usmerjanje mladih v lastno raziskovalno delo. Na taboru so izvedli popis rjavega srakoperja na vlažnih travnikih v okolici Velike Polane, popis bele štorklje v SV Sloveniji in zbrali vrsto zanimivih ornitoloških podatkov, med katere sodi tudi novo odkrita kolonija navadne čigre na Gajševskem jezeru.
foto: Borut Štumberger

Poročila skupin

Popis bele štorklje Cicionia ciconia v SV Sloveniji v letu 2000
Popis rjavih srakoperjev Lanius collurio na vlažnih travnikih v okolici Velike Polane
Zanimivejši, ornitološki pomembni podatki zbrani na taboru Polana 2000

5. Mladinski raziskovalni tabor »Markovci na Goričkem 1998«

4. Ornitološki raziskovalni tabor »Markovci pri Ptuju 1997«

3. Mladinski raziskovalni tabor »Markovci na Goričkem 1997«

2. Ornitološki raziskovalni tabor »Markovci pri Ptuju 1996«

1. Zimski ornitološki tabor »Markovci pri Ptuju 1994«