Zaključil se je projekt Mobilni kot ptice

Mobilni kot ptice je skupni projekt Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije in Slovenske kolesarske mreže, združenja kolesarskih pobud Slovenije in hkrati sinonim ki smo ga v okviru projekta uvedli za trajnostno mobilnost na prostočasnih izletih v naravo. Z njim bi radi opozorili na to, o čemer večina ljudi do nedavnega niti ni razmišljala: da tudi z na videz nedolžnim in običajnim vedenjem v prostem času, kot je izlet v naravo z jeklenim konjičkom, na kumulativni ravni prispevamo k nastanku nepopravljive škode za naravo. Po podatkih SURS so emisije prometa v Sloveniji v letu 2014 predstavljale kar 32 % toplogrednih plinov, po uporabi osebnih avtomobilov pa smo Slovenci v evropskem vrhu.

S projektom smo želeli spodbuditi razmišljanje o negativnih spremembah, ki jih sprožamo z netrajnostnimi potovanji v naravo v prostem času in spodbujati pozitivne vedenjske spremembe. Škodo, ki jo povzročamo naravi, povzročamo tudi sebi, saj smo od nje življenjsko odvisni. Vsak pri sebi lahko razmisli in spremeni svoje vedenje. Čim več nas bo to storilo, bolj bo trajnostno razmišljanje in delovanje na tem področju družbeno sprejeto, s tem pa bodo lažje in hitrejše vse nadaljnje pozitivne spremembe.

Želite izvedeti več?

Projekt Mobilni kot ptice

Trajnostna mobilnost pri obiskovanju narave

Vljudno vas vabimo na strokovni posvet v okviru projekta Mobilni kot ptice, ki bo

v petek, 20. oktobra 2017, s pričetkom ob 10. uri

v centru za obiskovalce Naravnega rezervata Škocjanski zatok, Sermin 50, Koper.

Na posvetu vam bomo skupaj s predstavniki Eko sklada, Ministrstva RS za infrastrukturo in Triglavskega narodnega parka predstavili naslednje teme:

  1. Stanje na področju trajnostne mobilnosti v Sloveniji
  2. Razpoložljive finančne spodbude za področje trajnostne mobilnosti
  3. Rezultate projekta Mobilni kot ptice z dodano vrednostjo trajnostnega obiskovanja narave skupaj z analizo stanja kolesarske infrastrukture in javnega potniškega prometa na projektnih območjih in pobudami za izboljšave
  4. Primer dobre prakse: Trajnostna mobilnost v Razvojnem načrtu biosfernega območja Julijske Alpe kot trajnostne turistične destinacije

Prosimo, da svojo udeležbo potrdite do 16. oktobra 2017 na naslov natasa.salaja@dopps.si.

Registracija udeležencev se prične ob 9.30 uri.

Prisrčno vabljeni!

Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije in Slovenska kolesarska mreža