Kaj imajo skupnega selitve ptic in ljudi?

Pretekli teden se je v Mariboru zaključilo prvo srečanje partnerjev ERASMUS+ projekta »Never Lose Your Soul«. Srečanje je trajalo od ponedeljka 19.2. do petka, 23.2. 2018 in je združilo učitelje ter mlade iz treh držav. Kaj smo počeli in kaj predstavlja projekt »Never Lose Your Soul«?

»Never Lose Your Soul« je projekt Evropske programske sheme ERASMUS+, ki bo med oktobrom 2017 in aprilom 2019 zbližal mlade, učitelje in predstavnike nevladnih organizacij iz Slovenije, Romunije in Ugande. Glavni cilj projekta je spoznati razloge za migracijo izobraženih mladih na območjih zavarovane narave v treh državah in odkriti prednosti in priložnosti, ki jih takšna območja ponujajo zanje. Vez v projektu bo simboliziral pojav selitve ptic, kjer lahko najdemo številne vzporednice z življenjem ljudi. Projektne aktivnosti bodo obsegale izobraževanja in delavnice, terensko in raziskovalno delo, dve mladinski izmenjavi ter začetno in zaključno mednarodno srečanje.

Foto: Zala Šeško

Prvo mednarodno srečanje je za nami

V ponedeljek, 19.2.2018 sta se je na II. gimnaziji Maribor zbrali projektni ekipi učiteljev iz Romunije in Ugande, ter dijaki, učitelji in mladi iz II. gimnazije Maribor, Javnega zavoda CEZAM in DOPPS. Po toplem sprejemu na šoli so sledili štirje dnevi intenzivnih delavnic in ekskurzij, tekom katerih smo izoblikovali natančnejše projektne cilje in spoznali primere dobrih praks iz Slovenije. V teoretičnem delu smo imeli priložnost prisluhniti različnim predavanjem:

  • Zdravstvena tveganja pred potovanjem v Centralno Afriko (Dr. Zoran Simonović, NIJZ)
  • Razumevanje koncepta biodiverzitete (Tilen Basle, DOPPS)
  • Dediščina in naravi prijazen turizem (dr. Jurij Gulič, ZRSVN)
  • Razumevanje modela selitev ptic za razumevanje človekovih migracij (dr. Damijan Denac, DOPPS)
  • Integracije emigrantov (Albin Keuc, SLOGA)
  • Naravi prijazno kmetovanje v zavarovanih območjih (dr. Rok Mihelič, BF Ljubljana)

Vsem teoretičnim sklopom je sledil še praktični del v obliki ekskurzij, kjer smo teorijo spoznali še v praksi:

Srečanje je seveda služilo tudi druženju in krepitvi vezi med vsemi projektnimi partnerji. Vzdušje je bilo zelo pozitivno in že naravnano k prihajajočim aktivnostim.

Več utrinkov s prvega srečanja si lahko ogledate v GALERIJI.

Kaj v prihodnje?

Foto: II. gimnazija Maribor

Po srečanju nas čaka obdelava zbranih informacij, izoblikovanje delovnih metod in priprava na naslednje aktivnosti, ki se bodo odvile tekom lega leta. Konec meseca maja nas bodo v Sloveniji za dober teden dni obiskali dijaki iz Romunije in Ugande, sredi avgusta pa se bomo mladi ornitologi in dijaki iz Slovenije in Romunije podali na avanturo v Afriko, natančneje na jezero Bunyonyi v Ugandi.

O vseh aktivnostih bomo seveda poročali, že sedaj pa lahko dogajanju sledite na projektni spletni in Facebook strani. Vabljeni k ogledu in ostanite z nami!

 

Prosimo, zaščitite ptice selivke

Danes je 58 Evropskih, Afriških in Libanonskih nevladnih organizacij in skupin iz 28 držav poslalo odprto pismo libanonskemu predsedniku Michaelu Aoun. Podpisnikom se je pridružil tudi DOPPS.

V pismu smo predsednika pozvali k uveljavitvi lovskega zakona (580/2004) pred prihajajočo spomladansko selitveno sezono in s tem preprečitev množičnega ubijanja ptic selivk. Želimo, da nebo nad Libanonom postane varno za belo štorkljo in mnoge druge ptice selivke.

»Kmalu bo nastopil čas, ko se bodo ptice pričele vračati na svoja gnezdišča v Evropi. Zaskrbljeni smo nad nevarnostjo, ki preži na ptice selivke, katerih povratek nestrpno pričakujemo.«

Podpisniki ODPRTEGA PISMA

Zakaj je Libanon tako pomemben za ptice selivke?

Libanon prečka ena svetovno najpomembnejših selitvenih poti za ptice. Vsako leto območje na poti proti gnezdiščem v Evropi in prehranjevališčem v Afriki prečka na milijone ptic. Na žalost samo v Libanonu letno postrelijo ali kako drugače ulovijo približno 2,6 milijona ptic. Takšna dejanja imajo izrazito negativen vpliv tudi na populacije pri nas gnezdečih ptic!

Več o problematiki nezakonitega lova v Mediteranu si lahko preberete v publikaciji The Killing (angleščina). Na spodnjem video posnetku si lahko ogledate, kako pereče so tamkajšnje razmere.
 

Evropski dan opazovanja ptic 2016

Te dni bo na milijone ptic selivk zapustilo Evropo in odletelo proti svojim prezimovališčem v Afriki. Na svoji tisoče kilometrov dolgi poti se bodo soočile z mnogimi nevarnostmi. DOPPS vas skupaj z BirdLife International vabi, da ob Evropskem dnevu opazovanja ptic 1. in 2. oktobra 2016 izkoristite priložnost in spoznate osupljiv svet ptic in njihovih selitev.

Letos vas skupaj s 36 evropskimi partnerji zveze BirdLife International vabimo, da z nami opazujete ptice in prisluhnete dejstvom o selitvah ptic in nevarnostim, katere te srečujejo na svoji poti. Pripravili bomo informacijske točke in izlete, kjer boste lahko izvedeli več o selitvah ptic, njihovih poteh, z nekaj sreče pa boste katero izmed ptic lahko tudi opazovali. V Evropi skupaj za vas pripravljamo več sto dogodkov. Študija zveze BirdLife International objavljena v letu 2015 je pokazala, da je letno na območju Mediterana ubitih 25 milijonov ptic selivk. Mnoge partnerske organizacije so si kot prioriteto zadale ustavitev nepotrebnega ubijanja ptic. Cilj letošnjega Evropskega dneva opazovanje ptic je tako osveščanje javnosti o čudežih selitve ptic in njihovih potrebah na gnezdiščih, med selitvijo kot tudi na prezimovališčih. Evropski dan opazovanja ptic je letni dogodek, ki ga sestavlja na stotine aktivnosti, ki jih organizirajo nacionalni partnerji zveze BirdLife International. V preteklem letu je na dogodku sodelovalo 41 organizacij, katere so skupaj organizirale 1,093 dogodkov z več kot 32.000 udeleženci. Skupno število ptic, opaženih na dogodkih je presegalo 5 milijonov osebkov! Letošnji dogodek koordinira švicarski partner BirdLife Schweiz, ki bo kasneje tudi sprejel in analiziral letošnje podatke. Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije smo letos za vas pripravili dogodke na vseh koncih države. Vabimo vas, da se katerega izmed njih udeležite in skupaj z nami opazujete eden najbolj fascinantnih naravnih pojavov – selitev ptic!

2016_9_20_ebw16_cover_fin

Dogodki v okviru Evropskega dneva opazovanja ptic 2015

1. oktober (sobota):

  • Informativna stojnica v Ljubljani (tržnica Center) – med 9. in 13. uro
  • Spoznavanje ptic ob Koseškem bajerju (Lubljana) – opazovalna točka med 9. in 13. uro, ob 10. uri pa bo po učni poti okoli bajerja organizirano enourno vodenje – PRESTAVLJENO Z NEDELJE
  • Spoznavanje ptic v parku Tivoli (Lubljana) – informativna stojnica in opazovalna točka na Jakopičevem sprehajališču med 10. in 14. uro – PRESTAVLJENO Z NEDELJE

2. oktober (nedelja):

  • Spoznavanje ptic v parku Tivoli (Lubljana) – Spoznavanje ptic v parku Tivoli ob 9. uri (zbor na parkirišču pred kopališčem v Tivoliju)
  • Fenomenalne selitve ptic (Maribor, Trg Svobode) – informativna stojnica med 9. in 14. uro, ob 10. in 12. uri pa bo organizirano enourno vodenje po mestnem parku
  • Jezero Komarnik (Lenart) – zbor ob 8:30 pred bivšim Črnim lesom
  • Naravni rezervat Škocjanskih zatok (Koper) – opazovalne točke med 10. in 13. uro
  • Ptice Šentjernejskega polja (Šentjernej) – zbor ob 8:30 na parkirišču OŠ Šentjernej
Več informacij o dogodkih najdete v napovedniku.

Sporoč za javnost PDF

Pripravljeni, pozor… pomlad!

Ali ste pripravljeni na novo sezono? Dnevi so vedno daljši, kar je vsekakor znak, da je pomlad že skoraj pred vrati in s tem tudi začetek letošnje raziskave Pomlad prihaja!

Pomlad prihaja! (ang. Spring Alive) je mednarodni projekt, s katerim spodbujamo zanimanje otrok za naravo in ohranjanje ptic selivk ter sodelovanje pri različnih aktivnostih, ki so povezane z varstvom ptic in njihovih življenjskih okolij.

Z beleženjem prvih opazovanj kmečke lastovke, bele štorklje, kukavice, hudournika in čebelarja na spletni strani www.springalive.net otroci, učitelji in družine iz Evrope, Osrednje Azije in Afrike ustvarjajo zemljevid neverjetnih potovanj, ki jih vsak dan opravijo te ptice.

2015_3_2_kmecka_lastovka_SASpoznajte vaše lastovke!

Vam je bila lanskoletna tema »Uredite pticam prijazen vrt/balkon« všeč? Menimo da, saj smo lansko leto, med drugim, v risarskem natečaju prejeli največje število risb.
Zdaj pa je že čas za novo temo, pomlad se namreč hitro bliža! Letos bomo skupaj bolje spoznavali naše pernate »sosede« in ugotavljali, kakšno je njihovo življenje. Tema letošnje pomladi je namreč »Lastovke v moji soseski«. Vabimo vas, da spomladi in zgodaj poleti opazujete, kaj se dogaja s kmečkimi ali/in mestnimi lastovkami v vaši soseski, spremljate njihovo gnezditev in kaj vse počnejo v času, preden se jeseni spet odpravijo na dolgo selitveno pot.

Želiš sodelovati v natečaju?

Bi želeli sodelovati v katerem izmed natečajev, ki jih pripravljamo za vas vso pomlad? Risarski natečaj smo že razpisali, več informacij pa najdete tukaj. Kmalu vas bomo povabili tudi na tedenski fotonatečaj na Flickr-u. Torej, pripravite se na ponovno srečanje z znanilkami pomladi. Še malo, pa bodo spet tu!

Spremljaj prihod pomladi skupaj z Zuri in Fortuno

Naši mladi beli štorklji iz Ponove vasi pri Grosupljem, kateri sta se na selitev podali 10. avgusta lansko leto sta uspešno prispeli v Afriko in prav kmalu se bosta že podali nazaj proti Evropi. Vendar, kako to vemo? Mladi štorklji smo opremili z oddajnikom in tako vemo vsak premik, ki ga napravita. Štorklji lahko spremljate na naši spletni strani in tako skupaj z njima spremljate tudi prihod pomladi!

Več informacij o akciji Pomlad prihaja lahko najdete na spletni strani www.springalive.net.

Evropo preletelo več kot 4 milijone ptic

Pretekli vikend se je več kot 24.000 ljudi udeležilo več kot 1.000 dogodkov v 41 evropskih državah. Vsi ti ljudje so opazovali neverjetno selitev 4,3 milijona ptic na poti proti prezimovališčem na jugu. Nacionalni partnerji zveze BirdLife International so z lokalnimi dogodki povabi ljudi k opazovanju tega fenomenalnega pojava. V borbi za preživetje potrebujejo ptice selivke dobre pogoje na gnezdiščih na severu, varna postajališča na poti in dobre pogoje na prezimovališčih. Selitev ptic smo v okviru Evropskega dneva opazovanja ptic opazovali tudi po Sloveniji.

2015_9_22_EuroBirdwatch2015

Cilj Evropskega dneva opazovanja ptic je povezati ljudi s pticami, jim pokazati neverjetno razsežnost ptičjih selitev in pomen varovanja ptic. V današnjih časih je izrednega pomena, da vam predstavimo nevarnosti, katere srečujejo naše ptice selivke.

Nedavno objavljena študija zveze BirdLife International je pokazala, da je letno na območju Mediterana ubitih 25 milijonov ptic selivk. Mnoge partnerske organizacije so si kot prioriteto zadale ustavitev nepotrebnega ubijanja ptic. Mnoge organizacije so tako EuroBirdwatch izkoristile za promocijo varovanja selitvenih poti in naravovarstvenih akcij, ki so potrebne za pomoč ogroženim vrstam ptic selivk.

Številne organizacije po Evropi so tako organizirale izlete na zavarovanja območja, pripravila štetja selitve ptic ali stojnice, kjer so ljudi ozaveščale o tem fenomenalnem pojavu. S tem so ljudi spodbudile, da gredo v naravo, opazujejo, raziskujejo in uživajo ob pogledu na ptice. Število opazovanih ptic in ljudi, ki sodelujejo pri dogodkih nedvoumno kaže, da je selitev ptic izjemen fenomen!

Rezultati letošnjega EuroBirdwatch 2015

Najpogosteje opazovane vrste:
1. škorec
2. ščinkavec
3. liska

Število sodelujočih ljudi: 25.115
Število preštetih osebkov ptic: 4.279.501
Število dogodkov: 1.046

Več informacij in podrobnosti o letošnjem Evropskem dnevu opazovanja ptic najdete na spletni strani EuroBirdwatch.

Evropski dan ptic smo obeležili tudi v Sloveniji

V Sloveniji smo za vas pripravili 7 dogodkov po vsej državi, katerih se je udeležilo 165 ljudi. Skupaj smo tako opazili nekoliko več kot 2.000 ptic, izmed katerih so bile najpogostejše škorec, mlakarica in liska. Na Gajševskem jezeru smo opazovali ribjega orla, na Medvedcih sive gosi in za mnoge prvega velikega srakoperja letos, v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok pa več sto glave jate škorcev, ki so poplesavale na trstičjem.

2015_10_4_gajsevsko_ebw15_mojcapodletnik

Opazovanje ptic na Gajševskem jezeru.
foto: Mojca Podletnik

Evropski dan opazovanja ptic 2015

Milijoni ptic selivk bodo v teh tednih zapustili Evropo in se podali na pot proti prezimovališčem v Afriki. Skupaj z BirdLife International vas vabimo, da izkoristite priložnost in med 3. in 4. oktobrom 2015 odkrijete fascinanten svet ptičjih selitev.

Letos vas skupaj s 37 evropskimi partnerji zveze BirdLife International vabimo, da z nami opazujete ptice in prisluhnete dejstvom o selitvah ptic in nevarnostim, katere te srečujejo na svoji poti. Pripravili bomo informacijske točke in izlete, kjer boste lahko izvedeli več o selitvah ptic, njihovih poteh, z nekaj sreče pa boste katero izmed ptic lahko tudi opazovali. V Evropi skupaj za vas pripravljamo več sto dogodkov.

Nedavno objavljena študija zveze BirdLife International je pokazala, da je letno na območju Mediterana ubitih 25 milijonov ptic selivk. Mnoge partnerske organizacije so si kot prioriteto zadale ustavitev nepotrebnega ubijanja ptic. Cilj letošnjega Evropskega dneva opazovanje ptic je tako osveščanje javnosti o čudežih selitve ptic in njihovih potrebah na gnezdiščih, med selitvijo kot tudi na prezimovališčih.

Evropski dan opazovanja ptic je letni dogodek, ki ga sestavlja na stotine aktivnosti, ki jih organizirajo nacionalni partnerji zveze BirdLife International. V preteklem letu je na dogodku sodelovalo 38 organizacij, katere so skupaj organizirale 1,184 dogodkov z več kot 33.000 udeleženci. Kar je še posebej navdušujoče je podatek, da smo skupaj prešteli 7,5 milijonov ptic, kar je najvišje število v zgodovini dogodka!

Letošnji dogodek koordinira nizozemski partner Vogelbescherming Nederland, ki bo kasneje tudi sprejel in analiziral letošnje podatke.

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije smo letos za vas pripravili dogodke na vseh koncih države. Vabimo vas, da se katerega izmed njih udeležite in skupaj z nami opazujete eden najbolj fascinantnih naravnih pojavov – selitev ptic!

2015_9_22_EuroBirdwatch2015

Dogodki v okviru Evropskega dneva opazovanja ptic 2015

3. oktober (sobota):

  • Informativna stojnica v Ljubljani (tržnica Center) – med 9. in 12. uro
  • Informativna stojnica pri vhodu v Naravni rezervat Škocjanski zatok – med 10. in 13. uro (Dogodek sofinancira Mestna občina Koper.)
  • Izlet in obročkanje ptic v Kočevskem rogu – več informacij pri koordinatorju izleta, Gregorju Bernardu: gregor.bernard@siol.net, 041 830 463

4. oktober (nedelja):

  • Spoznavanje ptic ob Koseškem bajerju – opazovalna točka med 10. in 13. uro, ob 10. in ob 12. uri bo po učni poti okoli bajerja organizirano enourno vodenje
  • Spoznavanje ptic v parku Tivoli – opazovalna točka ob Tivolskem ribniku med 9. in 12. uro, ob 9. uri izlet (zbor na parkirišču pred kopališčem v Tivoliju)
  • Ptice okoli nas (Mariborski mestni park) – zbor ob 9. uri pred mestnim akvarijem Maribor
  • Zadrževalnik Medvedce – zbor ob 8:30 pred Železniško postajo Pragersko
  • Izlet ob Gajševskem jezeru – zbor ob 8. uri na parkirišču v Grabah

Več informacij o aktivnostih najdete v napovedniku.

Sporočilo za javnost  PDF

Gregorjevo

Po starem ljudskem izročilu je 12. marec dan, ko se ptički ženijo. Dekleta so se nekoč na gregorjevo ozirala v nebo in prva ptica, ki so jo videle naj bi naznanila, kakšen bo njihov mož. Prve ptice selivke (mestne lastovke, žerjavi…) pa nam že naznanjajo prihod pomladi, dnevi se daljšajo, drevje zeleni in nekateri ptički se ženijo.

Po starem julijanskem koledarju je bilo gregorjevo na prvi pomladni dan, z uveljavitvijo gregorijanskega koledarja pa se je premaknilo na 12. marec in tako ni več prvi koledarski spomladanski dan. Kljub temu pa že naznanja pomlad in spremembe v naravi, ki se jih vsi veselimo.

Se na gregorjevo ptički res ženijo?Ptički se ženijo

Večina vrst ptic gnezdi spomladi od aprila do junija. Nekaterere ptice že skrbno izbirajo mesta za gradnjo gnezd, medtem ko se druge še niso vrnile iz prezimovališč.

Društveni dogodki ob ljudskem prazniku

Na društvu bomo gregorjevo obeležili z dvema dogodkoma, kjer boste med drugim izvedeli kdaj se ptički zares ženijo. Akcijo »Ptički se ženijo« so člani Pomurske sekcije organizirali že v nedeljo, 8. marca 2015, sledi ji ornitološki izlet po Mestnem parku Maribor, ki bo v nedeljo, 15. marca 2015.

Prostovoljci so na stojnicah obiskovalce seznanjali s čarobnim svetom ptic in društvenimi aktivnostmi, foto: Gregor Domanjko

Prostovoljci so na stojnicah obiskovalce seznanjali s čarobnim svetom ptic in društvenimi aktivnostmi, foto: Gregor Domanjko

Nataša Bavec, koordinatorica letošnje akcije »Ptički se ženijo«, nam je povedala nekaj več o dogodku: »Člani Pomurske sekcije DOPPS smo letos že petič zapored organizirali akcijo “Gregorjevo ali Ptički se ženijo”. Na štirih lokacijah v Pomurju (prejšnjim trem – Murski Soboti, Radencem in Ljutomeru – so se pridružili še Beltinci) smo na stojnicah obiskovalce seznanjali z delom društva, z akcijami in predavanji, delili društvene publikacije (reviji Svet ptic in Acrocephalus) in plakate, ljudem povedali zanimivosti iz ptičjega sveta, prisluhnili njihovim zgodbam in prigodam s ptički ter se na vsako polno uro odpravili v parke, kjer smo si ptice tudi pobliže pogledali in se z njimi podrobneje seznanili

V Murski Soboti je bila stojnica za gledališčem Park, v Radencih pred hotelom Radin (v sodelovanju z Zavodom za turizem in šport Radenci ter Zdraviliščem Radenci), v Ljutomeru na Glavnem trgu (sodelov. z LTO Ljutomer), v Beltincih pred trgovino Mercator (v sodelovanju s TD Beltinci).

Več fotografij z akcije Ptički se ženijo si lahko ogledate na FB strani društva: www.facebook.com/pticeDOPPS

Voden ornitološki izlet po Mestnem parku Maribor bo v nedeljo, 15. marca 2015.
Na izletu boste lahko izvedeli, kdaj se ptički zares ženijo, ter opazovali ptice, ki se že skrbno pripravljajo na to, da bodo v parku vzgojile svoj zarod.
Izlet je še posebej primeren za začetnike.
Dobimo se ob 9.00 pred mestnim akvarijem Maribor.
Podrobnejše informacije dobite pri vodji izleta: Tilen Basle, 051 636 224 .

Evropski dan opazovanja ptic – neverjetni podvigi ptic selivk

Pretekli vikend je v 40 državah Evrope in Centralne Azije potekal Evropski dan opazovanja ptic, ki ga organizirajo nacionalni partnerji organizacije BirdLife International. Letos smo skupaj na dogodke pritegnili širšo javnost in tako spremljali selitev več kot 2,5 milijona ptic, ki se v iskanju toplejših krajev odpravljajo na jug.

Z različnimi dogodki ob Evropskem dnevu opazovanja ptic želijo naravovarstvene organizacije ljudi vseh starosti spodbuditi k oddihu v naravi, kjer bodo lahko opazovali, raziskovali ali preprosto občudovali naše pernate prijatelje. Poudarek letošnjih dogodkov je bila biodiverziteta in vse večja potreba po njenem varovanju. Ptice selivke potrebujejo za preživetje dobre pogoje za gnezdenje na severu, varne in ohranjene postojanke na poti, ter bogata prezimovališča na jugu.

Zanimanje za ptice je v Evropi veliko

Škorec je bil najpogosteje opažena ptica letošnjega Evropskega dneva opazovanja ptic.

Škorec je bil najpogosteje opažena ptica letošnjega Evropskega dneva opazovanja ptic.
foto: Aleksander Kozina

Letošnji Evropski dan opazovanja ptic je na 895 dogodkih združil več kot 23.000 ljudi vse od Portugalske do Kazahstana in od Malte do Norveške. Na Nizozemskem so organizirali kar 150 dogodkov in ob tem opazili več kot milijon ptic, medtem pa se je v Švici dogodkov udeležilo več kot 5.000 ljudi. Skupaj smo zabeležili nekaj izjemnih opazovanj tako po številu ptic, kot tudi po opazovanjih nekaterih redkejših vrst.

Najpogosteje opažene vrste ptic:

  1. škorec
  2. liska
  3. raca mlakarica

Bolj kot pogostejše vrste, pa bodo za zagrete ornitologe zanimivi podatki o tistih bolj redkih opazovanjih. V Italiji so tako naprimer opazovali sabljastega martinca in ploskokljunca, v Latviji in v centru Budimpešte mušjo listnico, na Švedskem pa so prvič v zgodovini zabeležili kravjo čapljo. V mnogih državah so spremljali ogromne jate selečih se žerjavov, škorcev, golobov grivarjev, ščinkavcev in drozgov, kar še dodatno priča o veličini tega neverjetnega pojava.

Opazovanje ptic na Ledavskem jezeru.

Opazovanje ptic na Ledavskem jezeru.
foto: Gregor Domanjko

Evropski dan opazovanja ptic obeležili tudi pri nas

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije smo v okviru Evropskega dneva opazovanja ptic pripravili 9 dogodkov na vseh koncih države. Ljudje so se nam tako lahko pridružili pri opazovanju ptic v parkih in naravnih rezervatih ali pa celo spremljali kako poteka obročkanje ptic selivk.

Dogodkov se je skupaj udeležilo 300 ljudi, ki so opazili malenkost manj kot 2.000 ptic. Najpogosteje opazovane vrste so bile raca mlakarica, domači golob ter domači vrabec. Tudi zanimivosti ni manjkalo. V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok so opazovali modro taščico, med obročkanjem ptic v Zdravcih na Dolenskem pa so zabeležili sivo pevko, ki je nosila obroček iz Češke.

Dogodki pa niso namenjeni zgolj opazovanju ptic, temveč tudi druženju in izmenjavi mnenj ter izkušenj. Gre za družabne dogodke, kjer izveste vse o pticah in delovanju društva, hkrati pa je pomembno, da vam lahko prisluhnemo tudi mi. Tanja Šumrada, ki je v Ljubljani vodila dva dogodka, takole ocenjuje letošnje dogajanje: “Letošnji Evropski dan opazovanja ptic je bil zelo lepa izkušnja. Na našo stojnico na ljubljanski tržnici in opazovalno točko ob Koseškem bajerju je prišlo skupaj skoraj 150 obiskovalcev. V veliko veselje mi je bilo odgovarjati na številna vprašanja o pticah in varstvu narave, vesela pa sem bila tudi številnih pohval našega dela na društvu.”

Več o dogodkih in rezultatih Evropskega dneva opazovanja ptic iz drugih držav najdete tukaj.