Raziskovali smo Pomurje

Na letošnjem že 27. Mladinskem ornitološkem raziskovalnem taboru »Štrk 2016« smo skupaj z mladimi iz vse Slovenije raziskovali Pomurje. Na zaključni prireditvi v Polani, kjer smo bili nastanjeni so mladi v petek, 1. julija predstavili svoje ugotovitve in dogodivščine. Prisluhnili so jim starši, sorodniki, vaščani in drugi ljubitelji ptic.

Tudi letos smo raziskovali Pomurje! Tako kot lani, so nas tudi letos prijazno sprejeli v Lovenjakovem Dvoru v Polani, ki je bil izhodiščna točka za pet-dnevno odkrivanje Goričkega, Murske ravni, reke Mure in Slovenskih goric. Tabor smo na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije letos organizirali v sodelovanju z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije, ki nam je dobrodušno priskočila na pomoč.

2016_7_7_pegasta_nezakocjan

… seveda! Je komentar sploh potreben?
foto: Neža Kocjan

»Kot vsako leto je bilo tudi to zanimanje za tabor izjemno. Mesta so bila zasedena v dvanajstih urah, zato smo organizirali dodatno raziskovalno skupino in tako omogočili udeležbo 28 mladim iz vse Slovenije.« je povedal Tilen Basle, vodja tabora.

Tabor je potekal med 27. junijem in 1. julijem 2016, delovalo pa je 6 raziskovalnih skupin. Vsaka skupina se je čez dan posvetila svoji raziskovalni temi, ponoči pa so vse skupine raziskovale sove. Posebej zanimiva je bila skrivnostna in redka pegasta sova, kateri je vsaka skupina namenila kar veliko pozornosti. Mislite, da smo bili uspešni?

Neža Kocjan, mentorica skupine Kdo prebiva na podstrešjih? je takole opisala svojo izkušnjo ob raziskovanju: »Naša skupina v kateri so bili najmlajši udeleženci tabora je iskala prebivalce podstrešji dvorcev in cerkva v Pomurju. Imeli smo priložnost v gnezdilnici opazovati mladiče pegaste sove, kar bo tako meni, kot našim najmlajšim ostalo za vedno v spominu. Kolikokrat pa imamo priložnost opazovati mlade pegaste sove in to tako od blizu? Navdušenje po dogodku pa najbolje opiše fotografija, ki je nastala takoj po opazovanju.«

Na taboru so delovale spodaj navedene skupine pod vodstvom izkušenih mentorjev. S klikom na skupino si lahko ogledate predstavitev dela skupine v obliki posterja, ki so jo člani pripravili za zaključno predstavitev.

Redno skupinsko delo so spremljale dodatne zabavne aktivnosti od katerih je največ pozornosti pritegnil nogomet. V lov za žogo so se podala celo dekleta in fantom pokazala, da niso od muh! Otroci so igrali tako vneto, da so povsem pozabili na številne komarje, ki so se prišli gostit na igrišče.

Zadnji dan pred zaključkom tabora smo se vsi skupaj z avtobusom podali na izlet ob reko Dravo. Obiskali smo Naravni rezervat Ormoške lagune v nastajanju ter Ormoško in Ptujsko jezero. V Ormoških lagunah je naš Matjaž otroke s traktorjem popeljal po rezervatu, Tanja pa jim je prikazala in pojasnila pomen naravi prijaznih produktov, ki lahko z nekaj dobre volje nastanejo v naravnem rezervatu in tako pripomorejo k njegovem vzdrževanju. Otroci so imeli priložnost sami napolnit kakšno vrečko suhega bezga ter tako spoznati nastanek produktov še v praksi.

2016_7_7_obrockanje_tilenbasle

Samec rjavega srakoperja je bil prava zvezda!
foto: Tilen Basle

Vrhunec obiska Lagun je bil prikaz obročkanja ptic, ki ga je izvedel naš dolgoletni član in starešina društva, Franc Bračko. Pojasnil je pomen obročkanja ptic ter v praksi pokazal, kako se obročka ptice ter katere meritve je ob tem potrebno izvesti. Največ pozornosti je požel samec rjavega srakoperja, ki se je malce pred našim obiskom ujel v mrežo.

»Mladinski ornitološki raziskovalni tabori so za mlade, kot tudi za starejše res posebni dogodki. Tukaj se spoznajo in družijo mladi s podobnim zanimanjem, hkrati pa je to za mnoge prvi korak v resno raziskovalno delo. Sam sem se udeležil prvega tabora leta 2001 (takrat sem bil star 12 let) v Dornberku in niti ne znam dobro povzeti, kaj vse je to pomenilo zame v prihodnjih letih. Tabori so najpomembnejši izobraževalni in družabni dogodki za mlade raziskovalce, kjer se kalijo nove vrste slovenskih naravovarstvenikov.« še dodaja Tilen.

2016_7_7_MORT_skupinska_DOPPS

Udeleženci in mentorji MORT “Štrk 2016”.
foto: arhiv DOPPS

Mladinski tabor je dolgoletni društveni projekt, preko katerega so se za raziskovanje in varstvo ptic navdušile cele generacije ornitologov. Sama sem se ga letos po več letih letos znova udeležila kot mentorica. Tako udeleženci kot mentorji smo se imeli odlično in se veliko naučili drug od drugega. Po zaključku pa smo skupaj ugotavljali, da bi si najbolj želeli, da bi bil tabor v prihodnjem letu se daljši.” je o vtisu s tabora povedala Tanja Šumrada.

Z željo Tanje in mladih so se strinjali ostali mentorji in jo seveda podpiramo tudi vsi na društvu, zato bomo storili vse, da bo tabor prihodnje leto še daljši!

Spodaj vas vabimo, da si ogledate kratko galerijo z nekaj utrinki s tabora. Kot vedno, slike povedo več kot mnogo besed!

Štrk 2016

Z današnjim dnem se v Polani prične Mladinski ornitološki raziskovalni tabor, ki bo tokrat že 27. zapovrstjo. DOPPS organizira vsakoletne tabore za mlade raziskovalce že od leta 1994 naprej, ko nas je s prvimi mladimi raziskovalci gostilo mesto Ptuj. Letos organiziramo tabor v sodelovanju z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije, ki nam je prijazno ponudila pomoč.

Udeleženci in mentorji MORT 2015 foto: Tilen Basle

Udeleženci MORT “Štrk 2015” v Polani.

Tabor bo potekal od ponedeljka, 27. junija pa do petka, 1. julija 2016. Udeležilo se ga bo 28 mladih ornitologov iz vseh koncev države, vodilo pa jih bo 6 izkušenih ornitologov. Mladi bodo spoznavali, kako lahko z rednim spremljanjem številčnosti ptic, kot tudi s konkretnimi naravovarstvenimi akcijami pripomoremo k ohranjanju kulturne krajine, podrobneje pa bodo spoznali tudi rečni življenjski prostor ob reki Muri in Dravi. Raziskovalno delo na taboru bo potekalo v skupinah, ob koncu tabora pa bodo mladi ornitologi analizirali dobljene podatke ter rezultate svojega dela predstavili javnosti, s čimer bodo prispevali k širjenju znanja in osveščanju na tem področju.

Na letošnjem taboru bo delovalo 6 skupin:

  • Kdo prebiva na podstrešjih?
  • Ptice Ledavskega jezera
  • Ptice kmetijske krajine
  • Rjavi srakoper
  • Vodne ptice Pomurja
  • Črna in bela štorklja

Ob delu po skupinah bo seveda poskrbljeno za obilo prostega časa in športne aktivnosti, ogledali si bomo kratek dokumentarec in se odpravili na enodneven izlet v Naravni rezervat Ormoške lagune v nastajanju. Dogajanje na taboru lahko redno spremljate preko naše Facebook strani, kjer bomo objavljali aktualne dogodivščine.

Pridružite se nam na zaključni predstavitvi dela na Mladinskem ornitološkem raziskovalnem taboru Štrk 2016, ki bo v petek, 1. julija 2016, ob 16. uri v Lovenjakovem dvoru, Polana 40, 9000 Murska Sobota. Vljudno vabljeni!

Vabilo na zaključno prireditev MORT “Štrk 2016”

Želiš postati mlad raziskovalec?

Udeleženci in mentorji Mladinskega ornitološkega raziskovanega tabora “Štrk 2015”.
foto: Tilen Basle

Letos bomo v začetku poletnih počitnic skupaj z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije organizirali mladinski ornitološki tabor. Na tabor ste vabljeni mladi med 10. in 18. letom, ki si želite poglobiti znanje na področju ornitologije in naravovarstva, se izpopolniti v prepoznavanju ptic na terenu ter se ob tem družiti in izmenjevati izkušnje z vrstniki ter mentorji.

Tabor bo potekal v Pomurju, od ponedeljka 27. junija do petka 1. julija 2016. Ponovno bomo nastanjeni v Hotelu Štrk 4* v Polani, kjer bodo za nas zelo lepo poskrbeli. Več informacij o nastanitvi najdete TUKAJ.

Na taboru bo delovalo 6 skupin, ki jih bodo vodili izkušeni mentorji – ornitologi. V skupini boste največ 4 udeleženci. Vsaka skupina se bo lotila raziskovanja določene teme. Poleg bolj specializiranih bodo delovale tudi skupine za začetnike.

Kako se prijaviš?

Prijave na tabor tokrat zbirajo na ZOTKS s spletno prijavnico, katero najdete TUKAJ.

Hkrati vas prosim, da po opravljeni prijavi slednjo zaradi lažje evidence potrdite tudi na e-naslov tilen.basle@dopps.si. Res si ne želimo, da bi na koga pozabili.

Kotizacija za tabor znaša 140€, vsi člani DOPPS pa imate pri tem 50% POPUST, torej znaša kotizacija za tabor 70€. Slednji znesek zberete tudi v postopku spletne prijave. Svetujemo vam, da s prijavo pohitite, saj je število mest omejeno, povpraševanje pa kar veliko.

Več natančnejših informacij boste udeleženci prejeli dobrih 10 dni pred pričetkom tabora. Mi že nestrpno pričakujemo pričetek tabora in se veselimo srečanja s teboj.