Gosi Anser
Siva gos
(Anser anser)
Siva gos je najpogostejša evropska vrsta gosi. Njen gnezditveni življenjski prostor so pogosto jezera, ki so obrasla s trstiščem. Ponekod v Srednji Evropi so jo naseljevali, zato tam še danes živi napol udomačeno. Je sorodnica naše domače gosi in se z njo tudi križa.
V Sloveniji lahko sivo gos spomladi in jeseni opazujemo na preletu, ko visoko na nebu opazimo jate, ki letijo v značilni “V” obliki. Edino znano gnezdišče sive gosi v Sloveniji so Renški glinokopi. Maloštevilne pri nas tudi prezimujejo.
Beločela gos
(Anser albifrons)
Za beločelo gos je značilna široka belina okoli baze kljuna in črne lise na trebuhu. Ta vrsta gosi gnezdi ob jezerih in rekah v tundri na severu Rusije in na Grenlandiji.
Pozimi se beločele gosi v velikih jatah pojavljajo predvsem v zahodni, srednji in vzhodni Evropi. Podnevi se zadržujejo in hranijo na njivah in travnikih, zvečer pa v jatah odletijo na prenočevanje na odprte vodne površine.
V Sloveniji je beločela gos reden, a maloštevilen zimski gost.
Njivska gos
(Anser fabalis)
Ta izredno družabna vrsta gosi tvori na selitvi velike jate, ki prezimujejo v zahodni in srednji Evropi. Čez dan iščejo hrano na odprtih traviščih, ponoči pa prenočujejo ob večjih vodnih površinah. Gnezdijo v tundri v Skandinaviji in na Grenladiji.
Pri nas se njivska gos podobno kot beločela gos v majhnem številu pojavlja pozimi.