Kriminal nad pticami še vedno močno prisoten v Sloveniji

Na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) smo izdali drugo poročilo o nezakonitem lovu in ubijanju ptic v Sloveniji za časovno obdobje med 1. januarjem 2000 in 31. decembrom 2019.

Na DOPPS-u se s problematiko nezakonitega lova in ubijanja ptic poglobljeno ukvarjamo zadnji dve leti. Dan za dnem se veča naše védenje o razsežnosti problema v Sloveniji, saj sistematično beležimo primere nezakonitih ravnanj. Tako smo za obdobje 2000–2019 ugotovili že 428 primerov in številka še kar raste. Primere beležimo za območje celotne Slovenije, a doslej smo jih največ zabeležili na območju Osrednje Slovenije, Podravja in na Obalno-Kraškem.

Na osnovi trenutnega poznavanja problematike, ki pa je še vedno nepopolno, ocenjujemo, da je v Sloveniji letno nezakonito ulovljenih ali ubitih 14.000–49.000 ptic. Največ je nezakonitega lova in ubijanja ptic z metodami lova, kot so npr. pasti, mreže, limanice, itd. (10.000–26.000 osebkov), sledi nezakonit lov s strelnim orožjem (4.000–23.000 osebkov) in zastrupljanje ptic (150–500 osebkov). Ocenjujemo, da je letno čez slovenske meje nezakonito pretihotapljenih 34.000–172.000 ptic.

V letu 2019 smo na službe, pristojne za preganjanje tovrstnega kriminala, skupaj vložili 43 prijav in sicer le za nedavne primere z zadostnimi dokazi ali utemeljenim sumom o nezakonitem ravnanju.
Skupno smo v letu 2019 nazaj v naravo po uspešni rehabilitaciji izpustili 32 ptic, ki so bile nezakonito ustreljene ali ulovljene in zadrževane v ujetništvu.

Primere nezakonitega lova in ubijanja ptic je zelo težko odkrivati, saj se dogajajo zelo razpršeno po Sloveniji. Prav tako pogosto takšna dejanja med ljudmi še vedno niso dojeta kot prekršek, ki bi ga bilo potrebno prijaviti. Zato še vedno veliko primerov nezakonitega lova in ubijanja ptic ostane neopaženih oziroma nezaznanih, tako da lahko z gotovostjo trdimo, da je število nezakonito ubitih ali ulovljenih ptic večje.
Iskreno upamo, da bomo s tem poročilom osvetlili in približali problematiko nezakonitega lova, ubijanja in zadrževanja ptic v Sloveniji širši javnosti ter tudi državnim institucijam, ki bi naj bile prva bojna linija v boju proti kriminalu nad pticami.

Naj Slovenija resnično postane varna oaza za ptice!

Sporočilo za javnost, 11.8.2020 (pdf)

Poročilo o nezakonitem lovu in ubijanju ptic v Sloveniji, 2020 (pdf)