Hudourniki Apodidae
Hudournik
(Apus apus)
Hudournik v naših krajih velja za enega od znanilcev pomladi. Je namreč ptica selivka, ki se jeseni odseli v Afriko južno od Sahare, od koder se v Slovenijo vrača zgodaj spomladi. Če ga še ne poznamo, ga lahko zamenjamo s kmečko ali mestno lastovko. Od njiju se loči po daljših, ožjih in bolj srpastih perutih. Hudournik je tudi večji, njegova glava pa je v primerjavi z lastovkami manjša in debelejša.
Hudournik je tipičen gnezdilec skalnatih sten in kamnitih stavb kot so cerkve, gradovi in stolpi. Gnezda si ne znaša, saj gnezdi neposredno na dnu kotanje. V Sloveniji je razširjen predvsem na Primorskem, Notranjskem in Štajerskem.
Planinski hudournik
(Apus melba)
Planinski hudournik je največja vrsta hudournika v Evropi. Je rjavkaste barve, belino na spodnji strani pa prekinja temen pas po vratu in rjav zadek. Ima značilen bel podbradek., Kot vsi ostali hudourniki tudi planinski hudournik zaradi majhnih stopal težko hodi. Ker ima vse štiri prste obrnjene naprej, ne pristaja na vodoravni podlagi, temveč izključno na strmih, običajno skalnih stenah. Gnezdi v skalnih razpokah previsnih sten in spodmolov. Gnezda si ne znaša.
Jeseni se seli in prezimuje v tropski Afriki in Indiji. V Sloveniji je planinski hudournik redka gnezdilka.