Poljske kure Phasianinae
Kotorna
(Alectoris graeca)
Kotorna prebiva na suhih gruščnatih tratah, ki se razprostirajo na prisojnih legah apnenčastih vzpetin. Iz visokogorskih bivališč se pozimi pomakne nižje. Gnezdo si par naredi v zavetju grmiča ali skale.
Evropska populacija je ocenjena med 40.000 in 78.000 gnezdečimi pari. Kotorna je v Sloveniji redka gnezdilka predvsem zahodnega dela Slovenije, na Primorskem in v Julijskih Alpah.
Jerebica
(Perdix perdix)
Jerebica je majhna, čokata kura odprtih polj, ki ob nevarnosti raje pobegne s tekom kakor z letom. Če vseeno zleti, je njen let podoben kot pri ostalih kurah, saj leti nizko nad tlemi in hitro utripa s perutmi, pri čemer se slišijo glasni tleski pri zamahovanju. Najdemo jo skoraj izključno samo na ekstenzivno obdelanih površinah.
Jerebica je pri nas dokaj pogosta celoletna vrsta in gnezdilka, vendar njeno število močno upada. Gnezdi na nižjih nadmorskih višinah v odprtih, suhih kulturnih krajinah, gnezdo pa si naredi v goščavi na tleh.
Prepelica
(Coturnix coturnix)
Prepelica je najmanjša evropska kura. Vidimo jo lahko zelo redko, saj se navadno skriva v travi, zato pa jo lahko pogosto slišimo. Običajno se oglašajo samci in to z značilnim "pet-pedi" oglašanjem, vendar običajno zelo težko natančno določimo, od kod točno oglašanje prihaja.
Prepelica prebiva predvsem na vlažnih, pozno košenih travnikih. V preteklosti se je naselila tudi na žitna polja, vendar je danes tam le še redko najdemo, saj je iz tal izginila večina plevela, ki je prepelici nadomeščalo ščavje iz mokrišč.
Prepelica je razširjena po vsej Sloveniji in jo uvrščamo med naše dokaj pogoste gnezdilke.
Fazan
(Phasianus colchicus)
Fazan je velika, pisana in vpadljiva ptica, ki se je predvsem s pomočjo umetnega naseljevanja s strani lovcev razširila po vsej Evropi. Vrsta je v Evropi prvotno živela le na Transkavkazu in je pretežno azijska vrsta. Vrsta fazana, kot jo poznamo danes, je v preteklosti nastala z naseljevanjem različnih podvrst in križanjem le-teh.
Fazan je zelo toploljubna vrsta, zato ponekod v Evropi težko sam skrbi za svoje mladiče. Populacije tako s krmišči umetno vzdržujejo predvsem pozimi.
V Sloveniji je fazan pogosta celoletna vrsta.