JESENSKI SVET PTIC
Jesen je pred vrati! Narava se počasi umirja in barva v odtenke rumene, oranžne in rdeče. A za ptice, ki se na prezimovanje odpravljajo v daljne kraje, poznopoletni in jesenski čas ni prav nič umirjen. To je obdobje, ko morajo napolniti svoje energijske zaloge, ki jim bodo na selitvi prišle še zelo prav! V poljudnem članku pišemo o tem, kako se na dolgo selitveno pot pripravljajo ptice iz skupine pobrežnikov ter kakšne so njihove selitvene strategije glede na razdalje, ki jih preletijo med zaporednimi selitvenimi postojankami. Pišemo tudi o tem kako velike kopenske ptice na selitveni poti prečijo odprto morje. Selitev pa je lahko tudi nevarna. Let preko Sredozemlja je zaradi nezakonitega lova lahko za ptice tudi usoden. O svojih izkušnjah na področju preprečevanja nezakonitega lova na ptice in še marsičem nam je pripovedoval Milan Ružić, direktor Društva za zaščito in proučevanje ptic Srbije.
V ornitološkem potopisu vas tokrat popeljemo na sever Norveške, v rubriki Portret ptice pa predstavljamo pukleža, skrivnostnega in prezrtega prebivalca močvirij. V rubriki Narava Slovenije preberite več o dvoklopnikih, slabo poznani skupini rakov.
Letos obeležujemo že 25. obletnico začetka rednega spremljanja gnezditve bele štorklje pri nas. Tokrat pišemo tudi o rekordih, ki smo jih zabeležili tekom četrt stoletja trajajočega popisa.
Preberite si kaj smo počeli v poletnih mesecih. Letos smo organizirali kar dva tabora: 34. Mladinski ornitološki raziskovalni tabor se je začel takoj po zaključku šolskega leta, teden dni kasneje mu je sledil botanično obarvan študentski tabor, ki je potekal pod pokroviteljstvom projekta LIFE FOR SEEDS.
Jesen bomo odprli že ta vikend z dogodki ob Evropskem dnevu opazovanja ptic, nadaljevali pa dva tedna kasneje s tradicionalno Ptičarijado.
Najmlajši bodo v tokratni številki našli Recikliran ptičji spomin, nekoliko izkušenejše ljubitelje ptic pa vabimo, da se ponovno preizkusijo pri določanju vrst na skrivnostih fotografijah. Tudi tokrat ne manjka društvenih novic in nasvetov za jesenska opazovanja v naravi.
Vse to in še marsikaj najdete na straneh jesenske številke Sveta ptic.
Prijetno jesen vam želim!
Tjaša Pršin, urednica revije Svet ptic

Kazalo
- 4: Ptice naših krajev
- 6: Pobrežniki – svetovni popotniki
- 11: Kako kopenske ptice prečijo odprto morje
- 12: Severna Norveška – ledena ornitološka pravljica
- 16: 25. popis bele štorklje prinaša nove rekorde
- 18: Puklež – prezrti prebivalec močvirij
- 20: Gozd je raj na zemlji
- 22: Milan Ružić – »Naše delo spreminja življenje ljudi in njihove navade.«
- 25: Dvoklopniki – slabo poznan skupina rakov
- 26: Mladi ornitologi so se vrnili k Cerkniškemu jezeru
- 29: Program DOPPS
- 34: Recikliran ptičji spomin
- 40: Prvi DOPPS-ov študentski tabor
- 42: Srečanje varuhov bele štorklje
- 44: Češke izkušnje pri obnovi degradiranih življenjskih prostorov
- 46: Travniški sadovnjaki na Kozjanskem
- 48: Vračanje belovratih muharjev v letu 2023
- 50: Račja saga na balkonu
- 52: Novice
PDF revije Svet ptic, leto 2023, letnik 29, številka 03.
Elektronska različica revije bo dostopna tudi v Arhivu revij Svet ptic.
IZŠEL JE POLETNI SVET PTIC!
Nedavno se je končal prvi letošnji vročinski val, ki je le ena izmed posledic podnebnih sprememb. Kako se živi svet odziva na podnebne premembe si preberite v tokratnem poljudnem članku. Vročini se na svojem ornitološkem popotovanju po Floridi nista izognila niti avtorja tokratnega ornitološkega potopisa, Izidor in Jernej Kejžar.
V rubriki Varstvo ptic pišemo o razlogih za nočno petje ptic. Ponekod na Ljubljanskem barju lahko v teh dneh opazujemo zelo redko in ogroženo vrsto metulja, barjanskega okarčka. O njegovi ogroženosti in trudu naravovarstvenikov za preprečitev izumrtja vlagoljubnih populacij te vrste, preberite v rubriki Varstvo narave. V rubriki Portret ptice predstavljamo polojnika, vitko in elegantno črno-belo ptico z dolgimi rožnato rdečimi nogami.
V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok so v preteklih letih ustvarili številka nova življenjska okolja ter izboljšali stanje že obstoječih. Več o upravljanju habitatov v NRŠZ si preberite v tokratni številki revije.
Člani DOPPS, ki delujejo v okviru Dolenjske sekcije, predstavljajo skriti biser v osrčju Dolenjske, kjer so opazovali že 168 različni vrst ptic. Nekaj izmed njih najdete tudi v rubriki Fotoulov. V rubriki Skozi objektiv tokrat predstavljamo Darjo Zlodej, ki je v svoj objektiv ujela različne vrste sov.
Pišemo tudi o negativnem vplivu kmetijstva na populacije ptic v Evropi, zakaj se bele štorklje množično pojavljajo na pokošenih travnikih ter podajamo odgovor na vprašanje ali čebelar ogroža medonosno čebelo.
Tudi tokrat se lahko preizkusite pri določanju vrst na skrivnostih fotografijah, ne manjka pa niti društvenih novic in nasvetov za opazovanje v naravi.
Prijetno poletno branje vam želim!
Tjaša Pršin, urednica revije Svet ptic

Kazalo
- 4: Ptice naših krajev
- 6: Odziv živega sveta na podnebne spremembe
- 12: Ornitološko popotovanje po Floridi
- 16: Zvoki noči
- 18: Ali čebelar ogroža medonosno čebelo?
- 19: Tudi pticam diši sveže pokošena trava
- 20: Preprečitev izumrtja vlagoljubnih populacij barjanskega okarčka
- 23: Kmetijske prakse povzročajo upadanje populacij ptic v Evropi
- 24: Polojnik
- 26: Upravljanje habitatov v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok
- 28: Skriti sosedje
- 29: Program predavanj, izletov in akcij DOPPS, julij-oktober 2023
- 32: Za najmlajše ornitologe
- 34: Skriti biser v osrčju Dolenjske
- 38: Sovje kraljestvo
- 40: Poletna opazovanja v naravi
- 44: Kje leti, leti štorklja Bela?
- 46: Sprehod med modrimi vranami in orli
- 50: Novice
PDF revije Svet ptic, leto 2023, letnik 29, številka 02.
Elektronska različica revije bo dostopna tudi v Arhivu revij Svet ptic.