Cipe Anthus
Rjava cipa
(Anthus campestris)
Rjava cipa je velika, dolgorepa ptica z dolgimi nogami. Je opazno večja od drugih cip. Njeno obnašanje je podobno pastiričjemu, saj jo pogosto vidimo, kako niha z repom.
Rjava cipa živi v odprtih in toplih, običajno skromno poraščenih pokrajinah. Gnezdo je ponavadi v globelici, skrito v visoki travi ali nizkem grmičevju. Jeseni se evropski osebki selijo v Afriko, južno od Sahare, ali na Arabski polotok. Pri nas je rjava cipa zelo redka poletna vrsta, ki jo najdemo predvsem v Primorju in na Krasu.
Vriskarica
(Anthus spinoletta)
Vriskarica je precej zajetna cipa s črnorjavimi nogami, ki se od drugih cip loči po hrbtu brez prog in črni obrvi čez oči. Prebiva na vlažnih visokogorskih travnikih in pašnikih, posejanih z redkimi skalami in balvani. V optimalnem življenjskem prostoru posedajo teritorialni samci po ruševju, ki obkroža gnezditveno prebivališče. V višjih legah izbira prisojne lege, v nižjih živi raje v osojnih. Gnezdo je na tleh, deloma skrito v šopu trave.
Pri nas je vriskarica redka gnezdilka visokogorskega sveta, ki jo najdemo v Julijskih Alpah, Karavankah, Kamniško-Savinjskih Alpah, na Pohorju in Snežniku.
Travniška cipa
(Anthus pratensis)
Travniška cipa je majhna in močno progasta cipa. Prebiva na odprtih, pogosto vlažnih travnikih, na severu tudi na resavah in barjih. Najdemo jo tudi na 2.000 metrih nadmorske višine. Gnezdo si uredi na tleh in ga vsaj deloma skrije v šopu trave.
Prezimuje predvsem v srednji in južni ter zahodni Evropi – na Britanskem otočju, Iberskem polotoku in v celotnem Sredozemlju. V Sloveniji velja za izjemno redko vrsto, ki se redno pojavlja na selitvi. Do sedaj je bila pri nas gnezditev potrjena le enkrat na Štajerskem.
Drevesna cipa
(Anthus trivialis)
Če poleti na travniku ali v mozaični kulturni krajini vidite majhno rjavo ptico, ki se iz grma nenadoma dvigne v zrak in se nato z razprtimi perutmi, kot s padalom, počasi spušča proti tlom, pri tem pa se glasno oglaša, potem ste najverjetneje naleteli na najbolj pogosto slovensko cipo – drevesno cipo. Pri nas je pogosta poletna vrsta in gnezdilka, ki je razširjena po vsej Sloveniji. Je selivka, evropska populacija prezimuje v stepski Afriki.