Muharji Muscicapidae
Sivi muhar
(Muscicapa striata)
Sivi muhar je majhna, pretežno gozdna ptica pevka. Najpogosteje ga vidimo vzravnano sedečega na plotu ali suhi veji, od koder se zaganja za žuželkami in nato spet seda na staro prežo ali v njeno bližino. Zanj je značilno tudi trzanje s perutmi in repom. Zgoraj je sivorjav, spodaj pa je bele barve. Na prsih ima drap in rjave vzdolžne proge.
V Sloveniji je pogosta poletna vrsta.
Mali muhar
(Muscicapa parva)
Mali muhar je izredno spretna ptica, ki pogosto trza z repom. Samec je spomladi sivorjavo obarvan z vpadljivim oranžnordečim grlom, s katerim rahlo spominja na taščico. Zanj so izrednega pomena stari in vlažni bukovi gozdovi z veliko odmrlega lesa. Ponekod na Finskem gnezdi tudi v starih iglastih gozdovih. Prezimuje v Indiji in Pakistanu.
Pri nas je zelo redka poletna vrsta, ki naseljuje predvsem vlažne, gorske bukove gozdove.
Črnoglavi muhar
(Ficedula hypoleuca)
Črnoglavi muhar je majhen, krepak ptič s tankim kljunom. Tako kot sivi muhar poseda na izpostavljeni preži in se poganja za žuželkami, vendar se manj pogosto vrača na isto mesto. Poleti je samec zgoraj črn, z belim čelom in izrazito belino na perutih, spodaj pa je bel. Pozimi so tako samice kot tudi samci svetlo rjavi z manj izrazito belino na perutih.
Živi v večjem delu Evrope, ni ga le v Sredozemlju in na jugovzhodu celine. V Sloveniji je reden preletnik.
Belovrati muhar
(Ficedula albicollis)
Belovrati muhar je svoje ime dobil po samčevem belem ovratniku, ki pa je opazen samo spomladi. Drugače so samci zgoraj črno obarvani in z belino na perutih, spodaj pa so beli. Samice so zgoraj obarvane rjavosivo, spodaj pa so bele.
Ta vrsta je močno vezana na svetle listnate gozdove z veliko odmrlega drevja. V Sloveniji je redka gnezdilka.